Wirtualny spacer ulicami Ciechanowa Urząd Miasta Ciechanów

Wirtualny spacer ulicami Ciechanowa Urząd Miasta Ciechanów

Uczelnia jest regularnie honorowana certyfikatem „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo”, przyznawanym w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Jego główną ideą jest kompleksowe i systemowe podejście do spraw bezpieczeństwa, w wymiarze organizacyjnym, infrastrukturalnym oraz bezpieczeństwa osobistego kadry naukowej oraz społeczności studenckiej. Politechnika uczestniczy w realizacji projektu od początku plinko jego funkcjonowania w Małopolsce. W 2006 roku po raz pierwszy została uhonorowana Certyfikatem „Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo”. Obecnie nadal szczyci się tym tytułem, został jej nadany po raz kolejny w 2021 r. Jak podkreślono w uzasadnieniu Politechnika Krakowska jest jedną z bardziej aktywnych uczelni na terenie miasta Krakowa w obszarze działań na rzecz bezpieczeństwa swoich pracowników, jak i studentów, często obcokrajowców, kształcących się w jej murach.

Trwa „Adapciak – obóz integracyjny dla nowych studentów Politechniki Krakowskiej

Przyjęty model biznesowy firmy zakłada pełną niezależność operacyjną w całym cyklu rozwoju projektów, jak również realizacji inwestycji budowlanych. ALSEVA EPC to również zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów. Politechnika Krakowska i GE Medical Systems Polska Sp. Z o.o., należąca do grupy kapitałowej GE HealthCare, podpisały porozumienie o współpracy naukowo-edukacyjnej.

Sukces Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata” na międzynarodowym festiwalu w Rzeszowie

  • Po prezentacji była możliwość rozmowy z twórcami na temat szczegółów politechnicznego rozwiązania, problemów badawczo-rozwojowych i możliwych kierunków rozwoju aplikacji opartych na silnikach typu ICE-H2.
  • Sławomir Parzych poświęcili swoje wystąpienie inżynierii spajania w Katedrze Inżynierii Materiałowej, a dokładniej kierunkom badań i rozwoju oraz potencjałowi w kontekście nauki, edukacji i współpracy z przemysłem.
  • Jeden z łączników prowadzi bezpośrednio do foyer przed salą wykładową mieszczącą 260 osób, a drugi do przestrzeni wielofunkcyjnej oraz biblioteki materiałów.
  • Dwa najnowsze zestawienia najbardziej wpływowych ludzi nauki, opracowane na podstawie całości dorobku naukowego oraz na bazie cytowań w 2022 r., opublikowali właśnie analitycy z Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier.
  • Tu też planowana jest budowa siedziby Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Wydarzenie odbędzie się w przyszłym tygodniu, w dniach listopada. Wykłady, debaty, konferencje, sesje naukowe. Politechnika Krakowska po raz kolejny włączyła się w organizację Dni Jana Pawła II poprzez swój ogólnopolski konkurs fotograficzny. W tym roku inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na konkurs nadesłano 176 fotografii 57 autorów, z czego jury na wystawę zakwalifikowało 43 zdjęcia 27 autorów.

Zmarł Maciej Moszew – wybitny mistrz szopkarski i Złoty Wychowanek PK

Prof. Marek Brzeżański brał również udział w pracach dotyczących utworzenia „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Porozumienie stanowi odpowiedź na globalne wyzwania związane z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu i w swojej treści proponuje szereg rozwiązań wpisujących się w transformację polskiej energetyki. Politechnika ma wymagania dotyczące zaplanowania budynku optymalnego pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Dlatego koncepcja architektoniczna ma uwzględniać zasady zrównoważonego rozwoju, kwestie minimalizacji kosztów utrzymania budynku, którym należy nadać priorytet względem kosztów inwestycyjnych (zachowując racjonalność przyjętych rozwiązań). Celem uczelni jest realizacja budynku wysoce energooszczędnego, zgodnego z zasadami projektowania uniwersalnego, dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami. Uczelnia nie narzuca uczestnikom konkursu sposobu połączenia obu etapowanych części budynku.

Studenckie wizje Nowej Huty na wystawie „Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum”

Szacuje się, że w Krakowie każdego dnia przebywa ok. 1,2 mln osób, a każda może produkować śmieci. MPO realizuje obecnie usługi dla 61 tys. Podmiotów – osób i instytucji, które złożyły deklaracje z zapotrzebowaniem na odbiór odpadów. Codzienny proces ich odbioru z 15 tysięcy wiat jest obsługiwany przez 273 specjalistyczne pojazdy, z których każdy – by opróżnić 24 tysiące pojemników z odpadami – przejeżdża codziennie średnio km.

Kierownik Katedry Pojazdów Samochodowych wypowiadał się na temat wodoru, jako nowego nośnika energii w transporcie. Przypomnijmy, że naukowcy z PK badają technologie wodorowe od ponad 40 lat. Wynalazcy z Politechniki przystosowali tłokowy silnik spalinowy do zasilania wodorem, a swoje innowacyjne rozwiązanie zaprezentowali po raz pierwszy publicznie w styczniu br. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie ekspertów branży i mediów. Kierunek architektura na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej ponownie zwyciężył w Rankingu Kierunków Studiów „Perspektywy” 2024. W ogłoszonym właśnie zestawieniu najlepszych miejsc w Polsce do studiowania architektury, Politechnika Krakowska i jej Wydział Architektury okazały się najlepsze w gronie szesnastu ocenianych uczelni.

Parametr ten w przypadku oleju napędowego wynosi 11 kWh/l, a dla benzyny 10 kWh/l. Natomiast dla wodoru jest to około 2-3 kWh/l, a więc nie lada wyzwanie naukowe na drodze do zastosowania wodoru w motoryzacji. Rękawicę podnieśli jednak badacze z Politechniki Krakowskiej. Wiele charytatywnych i ważnych społecznie akcji zostało podjętych przez ESN PK w grudniu.